Korábban töltőkről nem írtam külön posztot, de a Maha Powerex MH-C9000 megérdemeli, hogy közelebbről is megnézzük.
Az előzményekről annyit, hogy néhány évvel ezelőtt Energizer és Varta akkumulátorokkal kezdtem, amiket a hozzájuk adott fali töltővel használtam. Elsősorban a fényképezőm miatt kellettek, ami négy darabot eszik ezekből (AA méret). Végülis néhány hónap alatt odáig jutottam, hogy az elvileg feltöltött akkumulátorokkal a gép már be sem kapcsolt. Vagy, ha igen, max. pár képet engedett készíteni és máris jelezte, hogy lemerültek az akksik. Sokaknak ismerős lehet ez a jelenség. Elég, ha a gyári töltőkkel egy kicsit is rendszertelenül használjuk az akkumulátorokat, sokszor rátöltünk stb, és máris idáig juthatunk. Ennek az oka, hogy a legtöbb "buta" fali töltő nem képes egyesével kezelni és nem tudja kisütni (lemeríteni) töltés előtt az akksikat. A megoldás, jó minőségű, alacsony önkisülésű akkumulátorok és egy normális töltő.
Túl sok utánaolvasást nem igényel, hogy kiderüljön, akkumulátorból szinte kötelező vételnek számít a Sanyo eneloop. A legújabb, harmadik generációt a hivatalos adatok szerint már 1800x is feltölthetjük és egy teljesen feltöltött akku, 5 év tárolás után is megőrzi a kapacitása 70%-át! Egyelőre itthon a második generáció fut (1500x, 3év után 75%), ezeket használom én is. Jó választás még az "eneloop XX", ezek nagyobb kapacitásúak (2500mAh, min. 2400) mint a fehér eneloopok (2000mAh, min. 1900), cserébe kevesebbszer tölthetők (500x) és valamivel drágábbak is (kb. 4500-5500ft/4db).
Az itthoni fórumokon legtöbbet ajánlott töltő, a Voltcraft IPC-1L. Néhány hónappal ezelőtt még én is ezt használtam, de sajnos elég hamar tönkrement. Sikerült rácsatlakoztatni az egyik Li-ion töltőm hálózati adapterét. Elfüstölt. Azonkívül, hogy a gombjai néha kihagytak és 700mA mellett túlságosan felmelegedtek az akksik, nem volt vele problémám.
Az MH-C9000 itthon kevésbé ismert, ennek egyik oka, hogy nincs hazai forgalmazója, másik az ára. Kinti fotós, elemlámpás stb. fórumokon viszont nagyon népszerű töltőnek számít. Gondoltam, ha már úgy is tönkrement a Voltcraft, meg amúgy is volt egy kis affér a conraddal, beruházok valami komolyabb töltőbe.
A töltő Hollandiából, az nkon.nl-től érkezett. Korábban több helyen is néztem, de összességében ez az oldal tűnt a legjobb választásnak. Mindig a legújabb gyártásból származó töltőt küldik. A vásárlást követő néhány órán belül már postázták is. Kilenc nap alatt ért ide, de ebben benne volt a május eleji hétvégés, négy napos szünet is. Jött a töltő mellé egy Powerex logos hordtáska, amit külön kellene megvásárolni, de újabban adják hozzá. Hasznos kiegészítő. Belül van egy külön zseb a hálózati adapternek, így nem fogja összekarcolni a töltőt.
A doboz tartalma: töltő, hálózati adapter (EU), használati utasítás (angol, német, holland nyelven). Opcionális tartozék: 12V-os autós töltő.
Kicsomagolás után rögtön a méretére figyel fel az ember. Óriási az IPC-1L-hez képest. A töltőrekeszek jóval távolabb vannak egymástól, ami nagyon jó a szellőzés szempontjából és kényelmesebben hozzáférhetünk az akkumulátorokhoz is. Elöl-hátul hűtőrácsok, plusz egy kitámasztó segítségével megemelhető, így még hatékonyabb lehet a hűtés. Alaphelyzetben négy gumikorongon pihen a töltő. A kijelző nagy méretű, tökéletesen olvasható és ami miatt nagyon tetszik, hogy állandó háttérvilágítással rendelkezik (csak akkor világít, ha akkumulátorok is vannak a töltőben). A gombok működése is finomabb, nem olyan, mint az IPC néha kihagyó "kattogó" gombjai.
A hálózati kábelt csatlakoztatva bekapcsol a kijelző. Egyszerre megjelenik rajta minden felirat, közben elszámol 1111-től, 9999-ig. Ezután kikapcsol a háttérvilágítás. Csak az akksi behelyezése után éled fel újra. Videó az indításról itt.
Ötféle mód áll rendelkezésünkre:
1. CHARGE - Töltés. A program beállítása után kéri a töltőáramot. Ez 200mA-től 2000mA-ig százas lépésekben állítható. Alapból 1000mA van beállítva. Néhány mp elteltével ennyivel fogja indítani a töltést, ha nem nyúlunk hozzá.
2. REFRESH ANALYZE - Frissítés, kapacitás megállapítása. Töltés - 2 óra pihenő - kisütés - 1 óra pihenő - töltés (a neten megtalálható használati utasításban még 1-1 óra pihenő szerepel). Először a töltőáramot, majd a kisütő áramot kell megadni. Ezután indul a program. A pihenők közben, az éppen futó folyamatok (current progress) alatt, megjelenik a "REST" felirat.
3. BREAK-IN - Nem megfelelően, vagy sokáig nem használt (3+ hónap) akkumulátorokat lehet rendbe tenni, felfrissíteni ezzel a móddal, illetve új akkumulátorokhoz is ajánlja a gyártó. A töltő csak az akku kapacitását kéri, amit 500 és 20000mAh (korábbi modelleknél 100-20000mAh) között lehet állítani százas lépésekben (ha egy akksi gyárilag pl. 2650mAh, akkor 2700-at kell megadni). A Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) előírásai szerint adagolja a töltő és kisütő áramot. Ez elég időigényes folyamat, akár két napig is eltarthat.
4. DISCHG - Kisütés. Az akku behelyezése után kéri a kisütő áramot ami 100mA-1000mA között állítható százas lépésekben. Kisütés után nem tölti fel az akkut.
5. CYCLE - Tetszés szerint beállítható töltés/kisütés (max. 12 lehet). A kijelzőn látható hány cikluson van túl az akku, illetve a kisütés végén elmenti a mért kapacitást, így visszanézhető mennyit nőtt vagy éppen nem nőtt az előző körhöz képest.
Ha egy töltőrekesz sorszáma mellett megjelenik a "DONE" felirat, akkor a töltő befejezte az adott programot, kivehetjük az akkut.
Példa
REFRESH ANALYZE mód beállítása:
1. Akku behelyezése
2. A nyilakkal jelölt gombokkal válasszuk ki a REFRESH ANALYZE módot. Nyomjuk meg az Enter gombot.
3. Kéri a töltőáramot (villogó SET CHG RATE felirat), amit szintén a nyilakkal jelölt gombbal állíthatunk be (alapból 1000mA jelenik meg a kijelzőn), ha megvan nyomjunk Entert.
4. Kéri a kisütő áramot (villogó SET DISCHG RATE felirat). állítsuk be, majd enter.
5. Indul a program.
Tetszés szerint beállíthatunk bármilyen módot, bármilyen kisütő és töltőáramot bármelyik akkuhoz. Nincs semmiféle megkötés, mint az IPC-1L-nél.
A kijelzőn látható információk:
- Az aktuális programon belül milyen műveletet végez éppen (current progress): CHARGE (töltés), DSCHG (kisütés), REST (pihentetés)
- Töltő vagy kisütő áram
- Kapacitás
- Eltelt idő (perc)
- Feszültség
Minden töltőrekesznél kétszer futnak végig a fenti adatok, aztán tovább lép a következő akkuhoz. Nem kell megvárni amíg a töltő odaér egy adott rekeszhez, a SLOT gomb segítségével lehet léptetni.
Az első próba során négy darab, 2. generációs (HR-3UTGA) eneloop akkut használtam. Valamivel több, mint fél évet pihentek a fiókban, előtte csak néhány alkalommal voltak feltöltve. Pontosan nem tudom milyen állapotban voltak mert, miután tönkrement az IPC-m nem foglalkoztam velük.
A kisütést követő első feltöltés utáni eredmény:
1. 1790mAh / 1.45V
2. 1898mAh / 1.45V
3. 1894mAh / 1.45V
4. 1877mAh / 1.45V
A töltőáram 800mA-re volt állítva, 2 óra 36 perc végzett a töltéssel.
Egy éjszakát pihentek az akksik, utána jött a második próba, a REFRESH ANALYZE mód. (kisütő áram 800mA, töltőáram 800mA)
1. 1905mAh / 1.45V
2. 1924mAh / 1.45V
3. 1918mAh / 1.45V
4. 1916mAh / 1.45V
Tovább nem próbálkoztam, mert a gyári értékeket már hozzák. Egyelőre a fényképezőben használom az akksikat. A négy akku közül az egyik már korábban is minimálisan elmaradt kapacitásban a többiektől, de azért a második fordulóra szépen észhez tért.
Az IPC-1L-nél 700mA mellett ventillátorral hűtőttem az egész cuccot, annyira melegedtek az akksik, szinte forróak voltak (az is figyeli a hőmérsékletet, de jobbnak láttam rásegíteni a hűtésre), másrészt volt, hogy a töltés végén 2.3-2.5Ah-s értékeket írt a kapacitásra (a betöltött energia egy része hő formájában távozik, ezért is mutatott ekkora kapacitásokat). A Powerexnél eddig minden rendben volt, az akksik max. langyosak lettek (800mA mellett) és az adatok is reálisnak tűnnek. Egyébként szépen csendben teszi a dolgát, semmilyen hangot nem ad ki.
Összességében számomra az MH-C9000 minden szempontból jobban megfelel, mint az IPC-1L. Persze ezért az árért illik is jobbnak lennie. A mellé adott táskával a hordozhatóság sem probléma. A gyártó három év garanciát ad rá, szemben a Voltcraft egy évével.
Információ a gyártóról, mahaenergy.com
Ajánlott beszerzési forrás: eu.nkon.nl